Tai Chi Wilanów | Viet Tai Chi

Tai Chi WIlanów

Symbol Viet Tai Chi – Dieu Chuong VTC

TAI CHI WILANÓW

Tai Chi Wilanów – nowa grupa w Wilanowie Wysokim, działająca od 2024 roku.

Proponujemy ciekawy program, bo oprócz tradycyjnego Tai Chi włączamy elementy Chi Kung oraz wietamskiego Viet Tai Chi.

Krótko o stylach, które w grupie Tai Chi WIlanów proponujemy:

Tai Chi  to  Sztuka oddychania w której miękkie i spokojne ruchy dają szansę na aktywność fizyczną osobom w każdym wieku.

Viet Tai Chi  natomiast, to połączenie  wietnamskiej gimnastyki  z technikami oddechowymi i innymi sposobami kumulowania energii wewnętrznej.

Trening Tai Chi pomaga zredukować stres, poprawić sprawność fizyczną,
zachować zdrowie.Ćwiczenia wzmacniają fizycznie i psychicznie a osiągnięty spokój wewnętrzny pomaga w stawianiu czoła codziennym problemom.

TAI CHI WILANÓW I VIET TAI CHI

Aby lepiej zrozumieć sens powstania VTC , musimy przyjrzeć się historii International Viet Vo Dao. IVVD powstała w 1972 roku z inicjatywy mistrza Phan Hoang. Światowa Federacja VVD skupiła w sobie wiele sztuk walki z Wietnamu, dzięki czemu jej program szkoleniowy jest bardzo bogaty i ciekawy. Każdy system czy sztuka walki posiadają w swoim programie część wiedzy dotyczącej rozwoju energii wewnętrznej Noi Cong.
Mistrz Phan Hoang, będąc praktykiem i ekspertem kilku szkół Vo Thuat, postanowił zebrać doświadczenia wielu pokoleń w jedną całość.
Swoją pracę ukończył na początku lat 90 – tych. Pierwszy raz oficjalnie przedstawił koncepcję i techniki VTC na stażu z okazji XX-lecia IVVD w Kanadzie. Pamiętać należy, że VTC jest głównie systemem zdrowotnym (analogicznie jak obecnie traktowane jest Tai Chi).

Co w ogóle znaczy Viet Tai Chi?

VIET – (podążać) , TAI – rozwój, kultywacja, CHI – energia życia
VIET TAI CHI jest uproszczeniem nazwy VIET CHI QUYEN, stanowiącej gałąź dziedziny określanej jako VIET CHI DAO, stworzonej przez Mistrza Phan Hoang.

Techniki Viet Tai Chi opierają się na głównych formach Quyen:

HUNG QUYEN – formy dynamiczne
NHU QUYEN – formy miękkie
TINH QUYEN – formy spokojne

Viet Tai Chi nie można zakwalifikować jako sztukę walki. Jest połączeniem ćwiczenia fizycznego z technikami oddechowymi i innymi sposobami kumulowania energii wewnętrznej. W wielu dyscyplinach tego typu techniki trzymane są w sekrecie. Jest również odzwierciedleniem połączenia najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauki z tradycyjnymi metodami terapeutycznymi. Mistrz Phan Hoang opracował Viet Tai Chi po ponad 30 letnim okresie praktyki w tym 8 latach intensywnej medytacji.
Jego metoda znajduje się na skrzyżowaniu sztuk walki i metod terapeutycznych, mających na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.

Odrębność Viet Tai Chi polega na tym, że każdy ruch można wykonywać oddzielnie od reszty, odpowiada on konkretnemu meridianowi i cyklowi oddychania. Każdy Quyen można wykonywać powoli – w celu uzyskania wewnętrznego spokoju lub dynamicznie w celu pobudzenia organizmu. Każdy ruch stanowi podporę psychiczną myśli filozoficznej lub główną ideę. W ten sposób kultura ciała i rozwój umysłowy są rozwijane w odpowiedniej harmonii.

Drugim, nie mniej ważnym obok oddychania elementem treningu jest działanie mudr. Mudry – jest to specjalny układ palców ręki wywodzący się z Indii. Poszczególne palce posiadają osobne, własne połączenia z organami wewnętrznymi organizmu.
Odpowiednie ich ułożenie działa stymulująco na określony organ wewnętrzny ciała. Działanie jest podobne jak w przypadku nacisków na punkty w akupresurze. W każdym Quyen występuje na początku i końcu ćwiczenia specjalna mudra. Mudrę Lotosu stosujemy przy każdym ukłonie. Działa wzmacniająco na organizm (wzmacnia Khi i umysł).

Aby lepiej zrozumieć cel i istotę treningu Viet Tai Chi mistrz Phan Hoang nakreślił koncepcję 3 głównych kierunków uprawiania swojej sztuki .
Każdy Quyen odpowiada 9 poziomom perfekcji (CUU DOAN).
Z kolei każdy z nich odnosi się do innej formacji:

  1. QUANG LO – forma otwarta dla wszystkich
  2. SU LO – formowanie mistrzów
  3. THUONG LO – specjalizacja

Viet Tai Chi w Polsce – Tai Chi WIlanów

Pierwszy raz podstawy Viet Tai Chi zostały przekazane przez Wielkiego Mistrza Phan Hoang w 1992 r.na stażu w Sherbrooke, Kanada z okazji XX-lecia Viet Vo Dao. Na stażu tym przebywało na zaproszenie IVVD (International VVD) dwoje instruktorów z Polski. Ryszard Jóźwiak – szef Polskiej Federacji VVD oraz jego żona Jolanta, również instruktor specjalizujący się w technikach relaksacyjnych. Prawie miesięczny pobyt w Kanadzie, treningi trwające prawie cały dzień, w tym wykłady, zajęcia praktyczne, medytacje zaowocowały zdobyciem solidnych podstaw. Poprzez następne lata, gdzie wyjazdy z Polski do Europy zachodniej stały się normalnością, na staże Viet Vo Dao oraz Viet Tai Chi jeździły coraz większe grupy polskich instruktorów i zawodników. Dzięki bliskim i serdecznym kontaktom, nasza ekipa uczestniczyła i uczestniczy we wszystkich ważniejszych seminariach czy stażach organizowanych poza Polską. Po roku 2000 wielu zachodnich ekspertów z VVD i VTC przyjeżdżało i przyjeżdża do Polski. Są to m.in. mistrzyni z Niemiec, Pani Thang, Mistrz Hung, Mistrz Nhan oraz Mistrzyni Dao z Francji, mistrz Bao Lan z Włoch.

Największym jednak dla nas osiągnięciem są stałe , dwa razy w roku wizyty  Mistrza Phan Hoang. W 2004 roku powołał on pierwszą na świecie szkołę Leading Black Belt School, która obecnie zrzesza około 20 instruktorów z Polskiej Organizacji Viet Vo Dao. Mistrz przebywając z nami organizuje wykłady oraz zajęcia praktyczne, gdzie duży nacisk kładziony jest na szkolenie VTC. W 2006 roku ustanowił też swego przedstawiciela w zakresie VTC, jest nim mistrz Tomasz Marszałek. Jego zadaniem jest koordynacja sekcji VTC oraz rozwój tego systemu w naszym kraju.
Podczas zajęć w nowej grupie Tai Chi Wilanów ćwiczymy elementy klasycznego Tai Chi, Viet Tai Chi oraz Chi Kong. Po więcej informacji dotyczących Viet Tai Chi zapraszamy na stronę www.viettaichi.pl
Zajęcia odbywają się w Wilanowie, w Szkole Tańca Master Dance Academy – ul. Marconich 3 lokal/LU-B – zaraz obok Żabki.

Aktualny grafik zajęć Tai Chi Wilanów >>

zapisz się do grupy Tai Chi Wilanów mailowo  –  info@instytutsztukwalki.pl