Tai Chi / Viet Tai Chi

Viet_Tai_Chi_02TAI CHI / VIET TAI CHI

Tai Chi to proste, eleganckie ruchy z naciskiem na prawidłowy oddech.
Viet Tai Chi to połączenie  wietnamskiej gimnastyki  z technikami oddechowymi i innymi sposobami kumulowania energii wewnętrznej.Sztuka oddychania w której miękkie i spokojne ruchy dają szansę na aktywność fizyczną osobom w każdym wieku.

Trening Tai Chi pomaga zredukować stres, poprawić sprawność fizyczną,
zachować zdrowie.Ćwiczenia wzmacniają fizycznie i psychicznie a osiągnięty spokój wewnętrzny pomaga w stawianiu czoła codziennym problemom.Mistrz Phan Hoang opracował Viet Tai Chi po ponad 30 letnim okresie praktyki w tym 8 latach intensywnej medytacji.
Jego metoda znajduje się na skrzyżowaniu sztuk walki i metod terapeutycznych, mających na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.
Odrębność VTC polega na tym, że każdy ruch można wykonywać oddzielnie od reszty, odpowiada on konkretnemu meridianowi i cyklowi oddychania. Każdy Quyen można wykonywać powoli – w celu uzyskania wewnętrznego spokoju lub dynamicznie w celu pobudzenia organizmu. Każdy ruch stanowi podporę psychiczną myśli filozoficznej lub główną ideę. W ten sposób kultura ciała i rozwój umysłowy są rozwijane w odpowiedniej harmonii.”
Drugim, nie mniej ważnym obok oddychania elementem treningu jest działanie mudr. Mudry – jest to specjalny układ palców ręki wywodzący się z Indii. Poszczególne palce posiadają osobne, własne połączenia z organami wewnętrznymi organizmu.
Odpowiednie ich ułożenie działa stymulująco na określony organ wewnętrzny ciała. Działanie jest podobne jak w przypadku nacisków na punkty w akupresurze. W każdym Quyen występuje na początku i końcu ćwiczenia specjalna mudra. Mudrę Lotosu stosujemy przy każdym ukłonie. Działa wzmacniająco na organizm (wzmacnia Khi i umysł).

Obecnie prowadzimy bezpłatne zajęcia Tai Chi w ramach programu Stara Szkoła – zajęcia z samoobrony oraz Tai Chi dla Seniorów wraz z samoobroną dla Seniorów.

Organizator: Fundacja Kultury i Sportu Bach Long oraz Centrum Kultury Wilanów.